Viziune

Credem într-o comunitate sătmăreană activă, ai cărei membri sunt atenți la nevoile celorlalți și lucrează împreună la proiecte care transformă Satu Mare într-un loc ideal pentru o viață împlinită.

Misiune

Promovăm înţelegerea şi colaborarea în cadrul comunității noastre și în lume, prin acțiuni de ameliorare a sănătăţii, prin sprijinirea educaţiei şi reducerea sărăciei.

Ce este Rotary?

Rotary este o rețea globală de peste 1,2 milioane de prieteni, lideri și antreprenori, care își doresc o lume în care oamenii se unesc și acționează pentru a realiza schimbări de durată pe tot globul, în comunitățile noastre și în noi înșine.

Cine suntem?

Clubul Rotary Satu Mare este o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit, membră a rețelei internaționale a cluburilor Rotary, în care activează persoane recunoscute pentru activitatea lor profesională, din diverse domenii.

De ce să te alături clubului Rotary Satu Mare?

În general, comunității Rotary i se alătură persoane a căror viziune este foarte apropiată cu cea a organizației noastre, care respectă principiile și motto-ul organizaţiei: ”A servi mai presus de sine”, respectiv care fac față Testului celor 4 căi.

Mesajul Presedentelui Clubului Rotary Satu Mare 2023-2024

Nominalizarea mea pentru poziția de Președinte al Clubului Rotary Satu Mare pentru anul Rotarian 2023 – 2024 este o mare onoare pentru mine, dar, în același timp și o responsabilitate și provocare deosebită, având în vedere realizările din mandatele președinților din anii anteriori.

Scopul meu principal în acest an nu este însă unul legat de proiecte mari, spectaculoase, ci acela de a readuce în rândul membrilor entuziasmul, suflul inițial pe care l-am avut în primii ani de la chartarea clubului nostru, ce a avut loc acum 20 de ani.

Cred cu tărie, că succesul oricărei organizații, deci implicit și a unui club Rotary, depinde în foarte mare măsură de interacțiunea, prietenia, sprijinul reciproc al membrilor, precum și de parteneriatele dezvoltate cu colegii din alte cluburi, organizații. Fără acestea, totul devine doar o rutină, un ”must do”, o activitate lipsită de entuaziasm.

Ca urmare, principalele obiective pe care le propun în acest an vizează atragerea de membrii noi – cu inițiativă, creșterea gradului de implicare a membrilor actuali în activitățile clubului, respectiv dezvoltarea de parteneriate și acțiuni comune cu alte cluburi din țară și străinătate.

”Create hope in te world” este moto-ul acestui an Rotarian, și îmi doresc să pot contribui la aducerea acestei ”speranțe” și în comunitatea noastră mai restrânsă.

Vă mulțumesc pentru oportunitatea de a vă avea alături și în acest an Rotarian!

Vasile Suci

Președinte 2023 – 2024

Sorina
Rotary este o organizație care are un istoric de peste 100 de ani și peste 1.200.000 de membri din întreaga lume.
A fi rotarian, pentru mine, înseamnă o mare bucurie și onoare, dar și o responsabilitate asumată față de comunitatea din care facem parte.  Acționând în spiritul viziunii părinților fondatori Paul Haris și Silvester Chiele, implementând SERVICIUL MAI PRESUS DE NOI ÎNȘINE în tot ceea ce facem, noi, rotarienii, avem privilegiul de a juca rolul îngerilor, fiind capabili, prin proiectele noastre, să aducem zâmbetul pe buze sau să schimbăm destine.
La fel ca în toată România, și în Satu Mare sunt multe domenii în care este o nevoie presantă de a se interveni pentru o schimbare în bine. La nivelul comunității, noi, rotarienii sătmăreni, am ales să ne implicăm în educație și sănătate. Intervenim pentru o  schimbare care să ajute pe termen lung, și pe care nu o putem obține decât cu  implicarea  și dorința de schimbare a noastră și a fiecărei instituții implicate, prin oamenii care ne sunt alături în proiectele noastre.
“Rotary conectează lumea” – “ROTARY CONNECTS THE WORD” – este tema anului rotarian 2019-2020, aleasă de președintele Rotary Internațional pentru acest mandat – Mark Daniel Maloney.
Ca reprezentantă a Rotary Club Satu Mare pentru 2019-2020 invit pe toți rotarienii Clubului nostru să ne conectăm prin schimbul de idei și cultivarea prieteniei, cu alți rotarieni din Districtul 2241 sau alte Districte, și de asemenea să interacționăm mai bine cu cei din comunitatea sătmăreană, astfel încât să ajutăm la îmbunătățirea vieții.
Să nu uităm că fundația pe care s-a construit Rotary este PRIETENIA.
Deci să fim prieteni și să ne conectăm, între noi și cu alții!
Cu prietenie,
Sorina Tulan